Smacznie i pięknie

Dni preorientacji zawodowej dla malucha
Mój tata/moja mama jest fachowcem”
Dzień trzeci.

W dniu dzisiejszym dzieci uczestniczyły w kolejnej przygodzie z zawodami. Maluchy poznały zawód fryzjera i kucharza. Dzieci zostały przygotowane do spotkań przez Panie wychowawczynie, które przeprowadziły pogadanki i sprawdziły wiedzę dzieci o zawodach.
Fryzjerka, pani Marta Fedder odwiedziła dwie grupy sześciolatków i czterolatki. Dzieci miały możliwość nie tylko wysłuchania wypowiedzi Pani fryzjerki ale mogły zobaczyć i dotknąć narzędzi, którymi pracują fryzjerzy; peleryny, różne grzebienie, nożyczki do cięcia włosów i degażowania, lokówki, suszarki, prostownicę, wałki, farbę do włosów, miseczkę i maszynkę do włosów. Efektem spotkania były przepięknie uczesane dziewczynki w zmysłowe warkocze i upięcia. Co zaobserwować można w fotorelacji.

Drugie spotkanie z zawodem odbyło się w szkolnej kuchni. Dzieci poznały szefową kuchni Panią Teresę Wąsiel, która opowiedziała maluchom, jak wygląda praca w kuchni. Dzieci były pod dużym wrażeniem, mogąc zaobserwować ogromne kotły, w których gotują się zupy, ziemniaki, kasze i ryże. Ogromne patelnie i niespotykanie duże chochle, tłuczki do ziemniaków, durszlaki. Pomieszczenia w których przechowuje się żywność, poddaje obróbce mięsa i warzywa.
Po obu spotkaniach dzieci podziękowały zaproszonym gościom wręczając dyplomy z podziękowaniem. >Warto dodać, że w każdej z grup, tego dnia dzieci zrobiły własnoręcznie przez siebie przygotowane surówki z marchwi, jabłek i selera.
Było pysznie, zdrowo i kolorowo !
Anna Pankowska
szkolny doradca zawodowy – koordynator przedsięwzięcia