Urodziny Marii Skłodowskiej – Curie

150 lat temu, 7 listopada, urodziła się sławna polska podwójna noblistka – Maria Skłodowska-Curie. To własnie z tej okazji uczniowie naszej szkoły wybrali się na początku listopada do Warszawy.

…Być w jej domu i to dokładnie w dniu jej urodzin… Trudno było nam uwierzyć, że to się dzieje naprawdę. Wystarczyło przekroczyć próg mieszkania na I piętrze przy ul. Freta, potem zamknąć oczy i wyobrazić sobie, jak kiedyś mała Mania biegała po tych pomieszczeniach, by już za chwilę poczuć ogromne wzruszenie. To właśnie takie emocje towarzyszyły nam podczas tego wyjazdu.

Poruszająca była również wizyta na powązkowskim cmentarzu, na którym zapaliliśmy znicze na rodzinnym grobowcu Skłodowskich, gdzie pochowani są m.in. rodzice Marii i jej rodzeństwo. Odwiedziliśmy również dawny Instytut Radowy, zbudowany z inicjatywy naszej noblistki, przy którym znajduje się drzewo posadzone przez nią w dniu otwarcia Instytutu w 1932 r.

Ostatnim punktem programu tej urodzinowo-edukacyjnej wycieczki był udział w konferencji zorganizowanej przez Politechnikę Warszawską Maria Skłodowska-Curie 2017 MEDICINA SCIENTIA CULTURA, podczas którego wysłuchaliśmy ciekawych wykładów na temat ówczesnego spojrzenia na życie i osiągnięcia Marii oraz czasy w jakich żyła.

Podsumowując… To był naprawdę ekscytujący wyjazd 🙂