Październik miesiącem Lekkiego Tornistra

Miniony miesiąc upłynął nam pod hasłem „Plecak odciążony, kręgosłup zadowolony”. Uczniowie z klas 1a, 2c oraz 2d wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej – Ogólnopolski miesiąc Lekkiego Tornistra. Celem było rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy, zwrócenie uwagi na niezmieniający się problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości, a – co za tym idzie – działanie na rzecz prostych i zadowolonych dziecięcych kręgosłupów. Podczas zajęć uczniowie zdobyli wiedzę na temat zasad właściwego wyboru, noszenia, jak również pakowania swojego tornistra. Dzieci bardzo chętnie sprawdzały, co noszą w swoich tornistrach. Ku ich zdziwieniu okazało się, że wiele przedmiotów jest niepotrzebnych na zajęcia szkolne. Zagadnienia przedstawione w projekcie realizowane były również podczas zajęć wychowania fizycznego i edukacji zdrowotnej. Uczniom bardzo podobały się ćwiczenia gimnastyczne wykonywane podczas przerw śródlekcyjnych. Ćwiczenia pomagają przywrócić koncentrację uwagi, zlikwidować zmęczenie i znużenie wywołane lekcją, ale przede wszystkim działają korzystnie na wykształcenie właściwych postaw zdrowotnych wśród uczniów. Wykonane przez nauczycieli prowadzących ulotki z poradami na temat wyboru właściwego tornistra, zawierały też wyniki badań dotyczące użytkowania przez dzieci tornistrów. Broszurki adresowane były zarówno do uczniów, jak i ich rodziców. Zagadnienia poruszane w projekcie „Lekki tornister” będą nadal realizowane podczas zajęć lekcyjnych w celu kreowania właściwych postaw zdrowotnych dot. profilaktyki wad postawy.

Agata Cieciuch

Marta Miedzińska

Wioletta Masternak