e-uczeń potrafi

Strona zmieniła wygląd. Jest więc okazja aby coś napisać

W październiku bierzemy aktywny udział w codeweek – tygodniu kodowania. Na lekcjach informatyki uczymy się rozwiązywać sytuacje problemowe korzystając z zasobów w sieci internet. Nasze łącza internetowe pracują 24/7 dzięki dziennikowi elektronicznemu i stronie www pracowni informatycznej. W wygodnym dla siebie czasie, albo z powodu dużej aktywności w kołach zainteresowań, uprawianiu sportu czy lekcjach w szkole muzycznej uczniowie naszej szkoły wykorzystują możliwości pracy w chmurach, zgłaszają poprawy, wysyłają prace i komunikują się z nauczycielami. W dzienniku elektronicznym są to już miliony odwiedzin, na stronie sp3gryfino.pl  tradycyjnie rekordy padają we wrześniu.

Rys. 1 Wyświetlenia strony sp3gryfino.pl w ujęciu miesięcznym.

 

Chmura Microsoftu dla szkół Office365 wprowadza naszych uczniów bezpiecznie w nowości internetowe. Skrzynki pocztowe są chronione przed wiadomościami zawierającymi szkodliwy kod czy też nakłaniające za pomocą socjotechniki do wejścia na strony zawierające niebezpieczne skrypty. Szkolne konto poczty elektronicznej umożliwia zarządzanie dziennikiem elektronicznym, stroną pracowni informatycznej czy pozwala na automatyczne logowanie na stronach takich jak https://code.org.

Bardzo nas cieszy, że rodzice naszych dzieci wspierają swe pociechy na wszystkich frontach.  Podziękowania należą się rodzicom czwartoklasistów wspierających dzieci w trudnej sztuce zapamiętania haseł i loginów. A warto wiedzieć, że do codziennej pracy uczeń musi znać 4 komplety danych logowania. Starsi uczniowie wykorzystują telefony komórkowe do zapamiętywania haseł ale też potrafią za pomocą telefonów komórkowych odzyskać zapomniane hasło. Są w pełni samodzielnymi użytkownikami  szkolnych systemów informatycznych.

Młodsi mają z tym czasami problemy ale z pomocą systemu wiadomości w dzienniku elektronicznym udaje się je rozwiązać. Na długich przerwach w sali 93 można uzyskać pomoc administratora szkolnych systemów  informatycznych. Co ciekawe nierzadkie są wizyty rodziców mających problemy z dziennikiem czy szukającymi porady w sprawach związanych z ich dziećmi.

W sieci jesteśmy już pewną marką, ciężko pracuje na to cały zespół pedagogów. W najbliższym czasie chcemy wykorzystać szerzej zasoby naszej biblioteki https://m009668.molnet.mol.pl/ gdzie po zalogowaniu w dzienniku elektronicznym można wypożyczać książki z domu czy korzystać z katalogów biblioteki.

Od tego roku mamy możliwość wystawiania e-legitymacji. Jest to nowa usługa Ministerstwa Cyfryzacji. Innym projektem jest Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, lecz w tym momencie nasze zasoby są na poziomie 300-600% tego co zaoferuje nam prawdopodobnie w 2020 roku ta nowoczesna usługa.

Całym zespołem podejmujemy działania których celem jest absolwent mogący identyfikować się z postacią z reklamy Ministerstwa Cyfryzacji i NASK: