#Zostań_w_domu – Polecamy domowe kino vol.1

Bilety, przekąski, wreszcie świetne filmy familijne – z tym kojarzymy wyjścia do kina. Dlaczego więc nie zorganizować kina w domu? Podpowiadamy, jak wspólnie spędzić czas w kinie domowym. 

Znowu bajki? A może zorganizujmy razem domowy seans. Te przygotowania zaangażuje całą rodzinę, a wspólny seans będzie ich zwieńczeniem. Każda osoba musi otrzymać rolę w tym kinie, by nasz seans był nie zapomniany.

Po pierwsze musimy zadecydować, co będziemy oglądać. Najlepiej, żeby film był atrakcyjny dla wszystkich członków rodziny – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pomyślcie jednak o poszerzaniu swoich horyzontów. Na naszej stronie polecamy filmy bogate w wartości wychowawcze i edukacyjne. Część filmów jest na pewno znana i lubiana, ale mamy nadzieję, że chociaż jedna nasza propozycja was zaskoczy.
 

Film mamy już wybrany? W takim razie pora go zareklamować, by wszyscy pojawili się na seansie. Plakaty i bilety dzieci mogą narysować samodzielnie, chociaż zamiast biletów warto przygotować zaproszenia dla każdego z domowników, aby pojawił się on na naszym seansie. 

Kino nie może się odbyć bez przekąsek. Na seans najczęściej wybieramy popcorn, możemy przygotować go również w domu. Nie musimy jednak ograniczać się do niego – seans we własnym kinie ma tę przewagę, że możemy jeść wszystko, na co mamy ochotę, byle zdrowo. 

Pora rozsiąść się wygodnie w fotelach i rozkoszować rodzinnym seansem.

Dziś polecamy filmy dla młodszych widzów. 

Każdy film jest dostępny bezpłatnie po kliknięciu w wybrany tytuł.

 

1. W głowie się nie mieści (2015) – Ten film w cudownie prosty sposób opowiada o ludzkiej emocjonalności, o równowadze potrzebnej w życiu i stawia pod znakiem zapytania głęboko zakorzenione w naszej kulturze powiedzenia, że „chłopaki nie płaczą” (czyli nie wolno im się smucić), i „złość piękności szkodzi” (a dziewczynkom złościć).

 

 

 

2. Strażnicy marzeń (2012) – to opowieść o przyjaźni oraz lojalności, o sile, jaka tkwi we współdziałaniu, a także o poszukiwaniu swojego miejsca i roli w świecie, o dorastaniu do odpowiedzialności. Film nawiązuje do znanych dzieciom baśni i opowieści mających swoje podłoże w europejskim folklorze, jak również do tradycji oraz symboliki świątecznej.

 

 

3. Ralph Demolka w internecie (2018) – film ten powinien być odkrywczy zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców czy dziadków, którzy, choć zorientowani w prostych funkcjach internetu, często nie zdają sobie sprawy z możliwości, jakie oferuje, a z których z powodzeniem korzysta już od lat ich potomstwo. By nie być jak te „dzbany”, których wiedzę w zakresie nowych mediów najmłodsze pokolenia kwitują jedynie lakonicznym XD, warto skupić się uważnie na filmie. Od Ralpha dowiecie się, czym są wiralowe filmy i w jaki sposób generują często olbrzymie zyski, jak sprzedawać artefakty z komputerowych gier oraz tego, że każdy nasz ruch w sieci, taki jak choćby wysłanie niewinnego „lajka” czy „superka”, wycenić można w realnie funkcjonujących dolarach.

 

 

4. Kurczak mały (2005) – Święta Wielkanocy to czas wyjątkowy. Kurczak jest ich symbolem, ale na tym nie kończy się logika wyboru kwietniowego filmu do Seansu rodzinnego. Kwiecień to miesiąc budzenia się przyrody po zimie. Czas odrodzenia, czego zresztą symbolem jest kurczak. Także Kurczak Mały. Bo właśnie Kurczak Mały ukazuje trudny, długotrwały i bolesny dla obu stron proces odradzania się szczerych, ojcowsko-synowskich relacji: zaufania, wzajemnej dumy, szacunku… A dodatku w przyjazny dla młodego widza sposób diagnozuje, co może doprowadzić do ich nadszarpnięcia.

 

 

5. Mały Książę (2015) Każdy kto miał okazję czytać „Małego Księcia” na pewno przyzna, że jest to książka wyjątkowa. Nie inaczej jest w przypadku jej najnowszej ekranizacji, która okazuje się być filmem równie wyjątkowym co książka. Dlatego właśnie nawet jeśli ktoś nie jest miłośnikiem takiego gatunku filmowego to z pewnością powinien obejrzeć „Małego Księcia” aby samemu ocenić czy faktycznie uzasadnione jest uwzględnianie go gdy mowa o najlepszych filmach 2015 roku.

 

 

6. Gwiazda Kopernika (2009) „Polskie go wydało plemię, wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…” Każdy dziecko zna tą rymowaną zagadkę dotyczącą osoby Mikołaja Kopernika. Film „Gwiazda Kopernika” to doskonała okazja aby w przystępnej formie zaprezentować młodym widzom postać polskiego astronoma, którego „przewrót” zrewolucjonizował naukę i filozofię całego świata.

 

 

7. Czarownica (2014) – „Czarownica” wpisuje się wyraźnie w rewizjonistyczne spojrzenie na klasyczne baśnie. Film jest aktorskim remakiem kultowego filmu animowanego „Śpiąca królewna” wytwórni Disneya z 1959 r. Tym razem, zupełnie odwrotnie niż w baśni, która była pierwowzorem czy w wymienionym filmie Disneya, tytułową i główną bohaterką jest właśnie Diabolina – władczyni spokojnego leśnego królestwa, harmonijnie współistniejącego ze światem ludzi. Diabolina była dziewczynką o czystym sercu i szczerym uśmiechu, skrzywdzona przez ludzi, odrzucona przez ukochanego – stała się zła i zgorzkniała. Poprzysięgła zemstę wrogom i rzuciła klątwę na Aurorę, córkę następcy tronu wrogiego królestwa. Historia odwetu zmienia się jednak stopniowo w przypowieść o przebaczeniu i tolerancji.

 

 

8. Tajemniczy ogród (1993) – Mary z rodzicami mieszka w Indiach. Żyje w luksusie. Służące robią za nią wszystko. Nie potrafi się nawet sama ubrać. Jedyne czego jej brakuje to troski ze strony rodziców. Wiecznie zajęci sobą nie zwracają uwagi na córkę. Mary nauczyła się z tym radzić. Swoje uczucia zamknęła tak głęboko, że nie potrafi nawet nad sobą zapłakać. Cudem wyratowana z potężnego trzęsienia ziemi trafia do posiadłości wujka w dalekiej Anglii. Tam mały rudzik zaprowadza ją do zapomnianego tajemniczego ogrodu. Dzięki niemu znajduje prawdziwych przyjaciół i, niczym Tajemniczy Ogród zaopiekowany po latach, kwitnie.

 

 

9. Shrek (2001) – Dawno temu, na odludnym bagnie, żył samotnie wstrętny ogr. Miał na imię Shrek. Pewnego dnia jego spokojny dom nawiedziły wszystkie postaci z bajek, które wygnał z ich dotychczasowych kryjówek podły i chciwy lord Farquaad, właściciel zamku Duloc – największej budowli w okolicy. Shrek, który pragnie odzyskać swoją samotnię i zmuszony sytuacją zawiera układ z Farquaadem. Niesamowita historia o tolerancji i przyjaźni, która na zawsze zmieniała oblicze kina.

 

 

10. Niekończąca się opowieść (1984) – Mały chłopiec po śmierci matki zamyka się w sobie. Zaczyna mieć kłopoty w szkole, nie potrafi znaleźć wspólnego języka ze swoim ojcem. Pewnego dnia, uciekając przed prześladującymi go starszymi chłopcami, Bastian trafia do pewnej księgarni, skąd wykrada (właściwie to jedynie pożycza) tajemniczą książkę, dzięki której przeżyje najwspanialszą przygodę w swoim życiu. Nie jest to bowiem zwykła książka, ale pełna magii brama do innego świata. Dzięki niej Bastian przenosi się w krainę wyobraźni, której właśnie grozi zagłada… Mały chłopiec okaże się wkrótce jedyną osobą, która może uratować piękną księżniczkę…

Już we wtorek propozycje filmów dla dzieci starszych.

Polecam

Agata Cieciuch