Logopeda poleca

Niewiele osób wie, że oddech jest podstawą prawidłowej wymowy. Każde dziecko ze stwierdzoną wadą ale i bez powinno go ćwiczyć. Ćwiczenia oddechowe są fajnym i ciekawym sposobem na spędzenie czasu w domu z każdym dzieckiem. #zostańwdomu

ZABAWY NA TRENOWANIE SIŁY ODDECHU

Wielkanocny zajączek – prosta zabawka oddechowa w wielkanocnej tematyce

Do jej przygotowania potrzebujecie tylko:

 • rękawiczki,
 • papierowego kubeczka,
 • słomki,
 • gumki recepturki.
 1. Na początku odwracamy gumową rękawiczkę na lewą stronę [dzięki temu zabiegowi będziecie mogli potem swobodnie narysować pyszczek zajączka] i zawiązujemy supeł na środkowym palcu.
 2. Następnie zawiązujemy razem kciuk oraz mały paluszek. Supełek powinien być podwójny, na samym koniuszku palców.

 

 

3. Rękawiczkę odwracamy na prawą stronę, tak by supełki znalazły się w środku. Częściowo wkładamy rękawiczkę na swoją rękę i rysujemy markerem oczy i pyszczek zajączka.

4. Przystępujemy do przygotowania drugiego elementu zabawki – kubeczka. Ostrymi nożyczkami robimy niewielką dziurkę tuż przy dnie papierowego kubeczka. W otwór wkładamy słomkę. Dziurkę można również zrobić przy pomocy długopisu.

 

 

5. Na tak przygotowany kubeczek nakładamy rękawiczkę, całość dodatkowo zabezpieczamy gumką recepturką. Zabawka oddechowa jest gotowa.

Zadaniem dziecka jest nadmuchanie zajączka ale w taki sposób, by rękawiczka nie spadła z kubeczka 🙂

 

 

Pomoc można zrobić w formie rakiety, samolotu, innych zwierząt.

Wiosenna latająca pszczółka

Papierowa, latająca pszczółka wprawiana w ruch przez mocne dmuchnięcie to przykład na zabawkę oddechową kształtującą siłę oddechu. Zabawkę można przygotować wraz z dzieckiem a następnie bawić się próbując osiągnąć rekordową odległość lotu pszczółki. Można urządzić również zawody, czyja zabawka poleci najdalej lub trafi w określone miejsce.

Do przygotowania latającej pszczółki potrzebny jest:

 • żółty papier,
 • kalka techniczna lub biały czy niebieski papier na skrzydełka,
 • klej,
 • zszywacz,
 • gruba słomka do napoi [przecięta na pół],

Elementy pszczółki można wyciąć nożyczkami lub zrobić przy pomocy dziurkaczy ozdobnych [koła o średnicy 2,5 cm oraz serduszka].

 1. Aby zrobić pszczółkę należy przygotować niewielki prostokątny kawałek papieru, nawinąć go na słomkę a następnie skleić. Zwinięty rulonik zdejmujemy ze słomki, spłaszczamy koniec i zszywamy zszywaczem biurowym.
 2. Pszczółkę robimy z żółtego kółka oraz dwóch serduszek wyciętych dziurkaczem z kalki technicznej. Na skrzydełka możemy też użyć białego lub błękitnego papieru. Na kółku rysujemy paski, oczy, buzię oraz czułka a następnie naklejamy skrzydła. Gotową pszczółkę naklejamy na rulonik papieru w miejscu zszycia. Dorysowujemy żądło.
 3. Papierowy element z pszczółką nakładamy na grubą słomkę [trzeba ją przeciąć na pół, bo jest zbyt długa dla dziecka] a następnie siłą oddechu wprawiamy w lot. Pamiętamy o kształtowaniu prawidłowego toru oddechowego czyli przypominamy dziecku o nabraniu powietrza nosem i wydechu ustami 🙂

 

 

ZABAWY NA POWIĘKSZENIE POJEMNOŚCI PŁUC

Z ćwiczeń́ oddechowych proponuje jeszcze kilka zabaw, których celem jest powiększenie pojemności płuc dziecka:

Wyścig łódek

Do dwóch misek napełnionych wodą wkładamy łódki wykonane z papieru. W zabawie zwycięża to dziecko, którego łódka najszybciej przepłynie jedno okrążenie. Przesuwając łódkę dzieci używają siły wydychanego powietrza.

 

Wiatraczek – sposób przygotowanie jest na poprzednim poście.

Dzieci dmuchają̨ każdy swój wiatraczek. Zwycięża to dziecko, którego wiatraczek dłużej będzie się kręcił.

 

Wąchanie kwiatów

Potrzebujemy kilka kwiatów (minimum 3) do każdego kwiatka dobieramy numerek. Dziecko powoli wciągają̨ powietrze nosem (wąchając kwiaty) i równie powoli, aby zapamiętać́ ich zapach robi wydech ustami. Następnie zamykają oczy i tylko po zapachu próbują dopasować kwiatki do numerków.

 

Julia Cieciuch

Logopeda szkolny