#Zostań_w_domu – Polecamy domowe kino vol.2

Bilety, przekąski, wreszcie świetne filmy familijne – z tym kojarzymy wyjścia do kina. Dlaczego więc nie zorganizować kina w domu? Podpowiadamy, jak wspólnie spędzić czas w kinie domowym. 

Znowu bajki? A może zorganizujmy razem domowy seans. Te przygotowania zaangażuje całą rodzinę, a wspólny seans będzie ich zwieńczeniem. Każda osoba musi otrzymać rolę w tym kinie, by nasz seans był nie zapomniany.

Po pierwsze musimy zadecydować, co będziemy oglądać. Najlepiej, żeby film był atrakcyjny dla wszystkich członków rodziny – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pomyślcie jednak o poszerzaniu swoich horyzontów. Na naszej stronie polecamy filmy bogate w wartości wychowawcze i edukacyjne. Część filmów jest na pewno znana i lubiana, ale mamy nadzieję, że chociaż jedna nasza propozycja was zaskoczy.

Film mamy już wybrany? W takim razie pora go zareklamować, by wszyscy pojawili się na seansie. Plakaty i bilety dzieci mogą narysować samodzielnie, chociaż zamiast biletów warto przygotować zaproszenia dla każdego z domowników, aby pojawił się on na naszym seansie. 

Kino nie może się odbyć bez przekąsek. Na seans najczęściej wybieramy popcorn, możemy przygotować go również w domu. Nie musimy jednak ograniczać się do niego – seans we własnym kinie ma tę przewagę, że możemy jeść wszystko, na co mamy ochotę, byle zdrowo. 

Pora rozsiąść się wygodnie w fotelach i rozkoszować rodzinnym seansem.


Dziś polecamy filmy dla dzieci w klasach starszych. 


Każdy film jest dostępny bezpłatnie po kliknięciu w wybrany tytuł.

 

1. Jutro będziemy szczęśliwi (2016) – film ma tę szczególną zaletę, że opowiadając w sposób atrakcyjny, lekki i widowiskowy o relacjach międzyludzkich, pokazuje prawdę o nich i ich złożoność. Jutro będziemy szczęśliwi wzrusza, skłania do zastanowienia. Jest filmem o dorastaniu, przyjmowaniu odpowiedzialności za drugą osobę, lęku, który towarzyszy trudnym ludzkim wyborom, a nade wszystko o wielu odcieniach miłości i przyjaźni – a są to kwestie kluczowe, nie tylko wtedy, kiedy ma się naście lat. 

2. Fantastyczny Pan Lis (2009) – Pan Fox jest sympatycznym, ale nieco samolubnym współczesnym mężczyzną. Pewnego dnia dochodzi do wniosku, że prowadzone życie nie spełnia jego oczekiwań. Kupuje więc dom, z którego rozpościera się widok na obejścia trzech farmerów. To budzi w nim wspomnienia swojego wcześniejszego życia, kiedy to kradł kury. Miłość do żony sprawiła, że porzucił to zajęcie i zajął się dziennikarstwem, które jednak przynosiło skromne dochody. Teraz, widok farm, obudził się w nim tęsknoty dzikiego zwierzęcia. Nocami, potajemnie zakrada się do farmerów i kradnie im drób. Ci postanawiają schwytać szkodnika, co może okazać się fatalne zarówno dla rodziny pana lisa, jak i pozostałych mieszkańców podziemnych korytarzy. Sprytnemu lisowi udaje się wykaraskać ze wszystkich opresji i doprowadzić swoich towarzyszy do bajkowej krainy, bowiem dokopują się do supermarketu.

 

3. W pogoni za szczęściem (2006) – „W pogoni za szczęściem” nie jest dziełem efektownym. Podczas seansu widz ma prawo poczuć się znużony, akcja posuwa się bowiem niespiesznie i skoncentrowana jest na najprostszych dylematach, np. jak naprawić żarówkę w sprzęcie medycznym. Maszyny być może nie uda się sprzedać, ale jeśli tak, oznacza to „kolejny miesiąc, podczas którego będzie można oddychać”. Film uczy nas doceniać najprostsze rzeczy, jak dach nad głową, rodzina i ciepły obiad. Przedstawiona autentyczna historia Chrisa Gardnera na długo zapadnie w pamięć każdego widza i przypomni nam, że nie można się zatrzymywać w pogoni za szczęściem.

 

4. Gdzie mieszkają dzikie stwory (2009) – Max to chłopiec z bujną, lecz jakże problematyczną wyobraźnią. Zdarzają mu się wybuchy agresji, kiedy tylko coś nie idzie po jego myśli. W jednym z jego napadów gniewu, zły na swoją mamę, ucieka z domu na wyspę, gdzie mieszkają dzikie stwory. Gdy tylko się z nimi zaprzyjaźnia, zostaje wybrany na króla, a głównym jego zadaniem staje się przywrócenie szczęścia w życiu potworów. Wkrótce zdaje sobie jednak sprawę, że to nie takie proste, jak się na początku wydawało.

 

5. Nietykalni (2011) –  komedia w edukacyjnej służbie szerzenia tolerancji wobec osób niepełnosprawnych, emigrantów, osób o innym kolorze skóry oraz mniejszości etnicznych. Autorom tego filmu udaje się rozbawić nawet wybrednego kinomana, ponieważ „Nietykalni” to obraz pełen autentyzmu emocjonalnego, prawdy o ludziach i współczesnym społeczeństwie.

 

6. Strasznie głośno, niesamowicie blisko (2011) to utopijny manifest wychwalający tzw. ludzkie wartości w tonie wiary i nadziei, że „źli ludzie”, którzy atakują, są w mniejszości, i tak naprawdę rzadko zdarza im się dopaść niewinnych. Poza wartością terapeutyczną film można potraktować jeszcze tylko jako dziecięcą fantazję chłopca, który wierzy w siłę wyobraźni. Dlatego w końcu udaje mu się sięgnąć nieba.

 

7. Gnijąca panna młoda (2005) – Obecny w ludowej tradycji (także polskiej) motyw współistnienia dwóch światów – ziemskiego i nadprzyrodzonego stał się podstawą fabuły, której akcja umiejscowiona została w realiach wiktoriańskiej Anglii. Nieśmiały Victor, tuż przed ślubem z Victorią, przypadkowo wiąże się z panną z zaświatów. Jego wędrówka do świata umarłych i z powrotem do czekającej wiernie Victorii, pełna jest zabawnych, zaprawionych czarnym humorem sytuacji.

 

8. Doktor Strange (2016) –  Autorów filmu bez wątpienia zainspirowała teoria strun (superstrun), dzięki czemu udało im się zilustrować własną koncepcję wielowymiarowości czasoprzestrzeni oraz teorii względności. Choć całą filozoficzno-fizyczną strategię budowania rzeczywistości zaliczyć można raczej do (pop)nauki, bez wątpienia, dla nauczycieli, których pasjonują takie filozoficzno-fizyczne dywagacje i którzy mają odpowiednie kompetencje do snucia rozważań na ten temat, film może stać się ciekawym przyczynkiem do dyskusji na zajęciach tematycznego koła zainteresowań.

 

9. Marsjanin (2015) –  to optymistyczna opowieść o tym, że siła woli i pomysłowość wsparte rzetelną wiedzą mogą pokonać wszelkie przeciwności. Jeśli nie zachęci do zostania astronautą, to przynajmniej przekona, że warto znać i rozumieć nauki przyrodnicze i że nigdy nie należy tracić hartu ducha.

 

10. Dzieciak rządzi (2017) – Film zachęca (chociażby stwierdzeniem jednego z bohaterów, że z rodziny nigdy cię nie wyleją, jak już tam jesteś, to pozostaniesz na dobre i złe) do refleksji na temat roli rodziny, gruntu, jaki stanowi w zmieniający się świecie, do zastanowienie się nad właściwym ustaleniem priorytetów. Jasno pokazuje, z czym pozostaje człowiek, którego życie zostało oparte wyłącznie na korporacyjnym systemie zależności i powinności (tutaj z narożnym gabinetem i osobistym złotym nocnikiem).

 

W czwartek zapraszam do kina domowego na filmy przyrodnicze i edukacyjne.

 

Agata Cieciuch