Logopeda poleca

#Zostanwdomu w obecnej sytuacji w zalewie stron internetowych trudno znaleźć te rzeczywiście przydatne i ciekawe. Dodatkowo utrwalanie prawidłowej wymowy bywa nużące. Dlatego warto od czasu do czasu poćwiczyć przed komputerem. Stworzyłam zestawienie najciekawszych i najbardziej przydatnych stron logopedycznych. W podanych niżej linkach, można znaleźć między innymi ćwiczenia, gry, pomysły na zabawy i artykuły dotyczące logopedii. Wszystkie podane niżej strony nawet jeśli mają opcje abonamentu posiadają również darmowe materiały.

1. Blogi i strony, z grami, ćwiczeniami oraz gotowymi plikami do pobrania z pomocami logopedycznymi:

• Super belfrzy – strona z grami online do ćwiczeń rozwoju słownictwa, utrwalania głosek i różnych ćwiczeń artykulacyjnych.
  • Już wiem – interakcyjne zabawy rozwijające słownictwo i utrwalające poprawną wymowę głosek dla dzieci w każdym wieku.
  • Domologo.pl – materiały wysokiej jakości, świetnie uporządkowane; ćwiczenia oddechowe i słuchowe. Dodatkowo fantastyczne artykuły do poczytania.
  • Blog Mimowa –interesujące pomoce logopedyczne do wydrukowania. Wiele gier, które wystarczy wydrukować i są gotowe do użycia.
  • Smykoterapia – jest to strona na Facebooku, na której znaleźć można dużo doskonałych logopedycznych i ogólnorozwojowych (w tym plastycznych i sensorycznych) zabaw i pomocy dla mniejszych dzieci,
  • Logopedyczny Świat Zabaw – kolejna strona na Facebooku pełna  kolorowych pomocy z materiałami do utrwalania konkretnych głosek.
  • Szpatułka i spółka – fantastyczna strona na Facebooku założona przez neurologopeda. Mnóstwo dobrej jakości pomocy i pomysłów na zabawy logopedycznych.
  • Darmowy generator do pisania po śladzie – strona przydatna dla dzieci, które dopiero zaczynają uczyć się pisać.
  • Koło fortuny – super strona pełna gier do ćwiczeń logopedycznych i nie tylko. (link podałam do przykładowej gry)
  • Basiowe gry planszowe – storna z grami planszowymi, część z nich jest logopedyczna jednak nie wszystkie ale wystarczy, że przed ruchem wykonamy proste ćwiczenie artykulacyjne (takie jak np. w pierwszym poście na stronie) .
  • Brzęczychrząszcz – blog z fantastycznymi filmikami nauczania czytania sylabowego. Dużo ciekawych i abstrakcyjnych wierszyków do utrwalania głosek.
  • Samopomoc logopedyczna – strona na Facebooku z kolorowymi pomocami logopedycznymi.
  • Instytut logopedyczny  – super wierszyki i łamańce językowe dopasowane do różnych grup wiekowych.
  • Rybka MiniMini – strona MiniMini, oferuje mnóstwo ciekawych gier (miedzy innymi logopedycznych) nie tylko dla najmłodszych.
  • Rozróżnianie [sz] od [s] –  strona z łatwą i przyjemną grą do ćwiczeń głosek [sz] i [s].

2. Materiały wideo:

• Gimnastyka buzi i języka – program z lat ’90, w którym znany obecnie aktor, Radosław Pazura, prezentuje różne zabawy i ćwiczenia logopedyczne dla dzieci.
  • Rusz językiem – wyjątkowo kreatywna Pani logopeda wciela się w różne postaci, przedstawiając profesjonalnie w krótkich filmikach sposób wykonywania danego ćwiczenia.
  • Edukacja – kanał z filmami do rozwoju mowy i języka, nadaje się raczej dla najmłodszych jednak warto na niego zajrzeć w każdym wieku.
  • Logofrajda – kanał poświęcony głównie ćwiczeniom artykulacyjnym i oddechowym, które większość dzieci powinna znać z zajęć, warto jednak w wolnym czasie je powtórzyć.

3. Blogi i strony z artykułami z zakresu logopedii:

• Czasopismo Logopeda – obowiązkowa lektura wśród wszystkich logopedów, można tam znaleźć ciekawe i przydatne artykuły również dla rodziców.
  • Na językach – blog z artykułami na tematy logopedyczne.
  • MamyGadane – kierowana głównie do sympatyków logopedii, strona prowadzona przez studentki i absolwentki UMCS.
  • ŚwiatMowy blog z artykułami na tematy logopedyczne, ciekawych dla wszystkich rodziców dzieci z zaburzeniami mowy.

Zachęcam do korzystania z podanych linków w wolnym czasie w domu, jednak proszę pamiętać wykonujemy z dziećmi ćwiczenia i zabawy tylko na głoski już poprawnie wywołane lub na te, które są na etapie wywoływania. Nie wybiegajmy w przyszłość.

Julia Cieciuch