Wyzwanie na kwiecień – kalendarz emocji

Rozpoczyna się kwiecień, a ja przedstawiam specjalnie stworzony na ten miesiąc kalendarz emocji! Do podjęcia wyzwania i korzystania z tego wyjątkowego kalendarza zachęcam wszystkich – przedszkolaki, uczniów każdej klasy, rodziców i nauczycieli. Mam nadzieję, że każdy podejmie to wyzwanie!

Co musisz zrobić? Wydrukować zamieszczony poniżej kalendarz. Możesz go przyozdobić, aby wyglądał pięknie i wyjątkowo. Umieść go w widocznym miejscu, aby każdego dnia pamiętać o podjęciu wyzwania.

Wyzwanie jest proste – przez 30 dni zaznaczasz jedną z pięciu emocji (radość, smutek, złość, strach, niezadowolenie) lub dorysujesz własną minkę w pustym kółeczku. Nie musisz ograniczać się do jednej – możesz pokolorować więcej buziek. Również możesz zapisać nazwę emocji, która towarzyszyła Ci danego dnia. Istotne jest tylko, abyś obserwował to, jak się czujesz.

Jakie są korzyści z podjęcia wyzwania? Co możesz zyskać po miesiącu z kalendarzem emocji?

  • Aby nauczyć się, jak sobie radzić z emocjami, musisz najpierw nauczyć się je rozpoznawać i nazywać. To ćwiczenie jest ważnym krokiem, aby rozwijać własną inteligencję emocjonalną.
  • Kalendarz pomoże Ci obserwować i analizować własne stany emocjonalne, a także rozwijać samoświadomość.
  • Dzięki systematycznemu określaniu swojego samopoczucia, możesz sprawdzić, które emocje pojawiły się często, a które naprawdę rzadko.
  • To dobra okazja, aby pomyśleć albo porozmawiać o własnych emocjach. Pamiętaj, że Twoje emocje są ważne! Zastanów się: jak się dzisiaj czułeś? Co sprawiło, że takie emocje się pojawiły? Jeżeli masz trudność z określeniem swoich emocji, odpowiedz sobie na pytania: co dzisiaj robiłeś? Co takiego się wydarzyło? Co wtedy pomyślałeś? Jakie emocje to w Tobie wywołało?

Ja podejmuję wyzwanie z kalendarzem emocji. Mam nadzieję, że również dołączysz.

Aleksandra Dzika

psycholog