Logopedyczne ciekawostki – PJM

Polski język migowy (PJM) – Polski język migowy to naturalny sposób komunikacji Głuchych w Polsce. Jest to również pierwszy język, jaki nabywają dzieci obojga głuchych rodziców. Jest to język wizualno-przestrzenny. Od 1 kwietnia 2012 roku na mocy „Ustawy o języku migowym” osoby Głuche w Polsce mogą deklarować Polski Język Migowy jako wybraną przez siebie formę komunikowania się.

NA ŚWIECIE MAMY WIELE JĘZYKÓW MIGOWYCH

W Polsce Głusi komunikują się PJM, w Anglii BSL (brytyjskim językiem migowym), a w Ameryce ASL (amerykańskim językiem migowym). Nie oznacza to jednak, że każdy kraj ma swój język migowy (choć tak jest w wielu przypadków) – na przykład Głusi Białorusini stosują rosyjski język migowy, a w Boliwii – stosuje się ASL. Szacuje się, że na całym świecie używa się co najmniej 200-300 języków migowych.

SYMBOLIKA GŁUCHYCH

Symbolem Głuchych jest motyl, najczęściej koloru niebieskiego, lub ew. w odcieniach turkusu, gdyż motyle są głuche. Skrzydła motyla natomiast symbolizują barwność i piękno PJM, a trzepot skrzydeł odzwierciedla jego dynamikę i szybkość. Jest to ogólnie przyjęty, międzynarodowy znak Głuchych. Często przyjmuje się za symbol Głuchych także dłonie, które są podstawowym narzędziem komunikacyjnym w języku migowym.

Warto nauczyć się kliku znaków, nigdy nie wiemy kiedy będą nam potrzebne.

 

 

Fantastyczna strona internetowa z darmowymi lekcjami i filmami PJM https://migam.org/pl/nauka-jezyka-migowego/lekcje#polski_j_zyk_migowy-block-18

 

Julia Cieciuch

Logopeda