2 „d” sporo już o drzewach wie 🙂

Dendrologia to słowo pochodzące z greckiego dendron – drzewo oraz logos – nauka. W skrócie można więc powiedzieć, że jest to nauka o drzewach, ich życiu, budowie, gatunkach i występowaniu.

Drzewa stanowią dla człowieka ważny i wieloznaczny symbol.Od wieków towarzyszyły ludziom i na stałe wpisały się w naszą podświadomość.

Sami jesteśmy, jak piękne, dorodne drzewa – dajemy innym schronienie, wsparcie, bezpieczeństwo i życie. Naszą koroną potrafimy sięgać chmur, a korzeniami mocno trzymamy się ziemi. Trwamy – mimo wszystko… 🙂

Las to zielone płuca Ziemi, a zatem im więcej drzew wokół nas – tym czujemy się zdrowsi fizycznie i psychicznie, tym lepiej możemy wypoczywać, wyciszyć się wewnętrznie, odzyskać radość i optymizm.Warto pamiętać, że drzewa :
są największą fabryką tlenu,

  • wpływają łagodząco na klimat, regulują wilgotność powietrza, osłabiają siłę wiatrów i huraganów,
  • zapobiegają powodziom, przeciwdziałają niszczącym skutkom lawin (na terenach górskich),
  • chronią przed erozją, kiedy gleba leśna spleciona siecią korzeni, krzewów i traw nie poddaje się negatywnemu działaniu wiatru i wody,
  • dostarczają drewna, owoców leśnych i zwierzyny łownej,
  • działają kojąco na nasz system nerwowy dzięki zawartości fitoncydów – czyli naturalnych antybiotyków,
  • stanowią miejsce rekreacji i wypoczynku, oazę ciszy przerywanej jedynie śpiewem ptaków, z powietrzem przesyconym zapachem żywicy, ziół i igliwia.
Poznaliśmy te zależności, korzyści, jakie dają nam drzewa oraz omawialiśmy ich budowę. Oto efekty naszej pracy.
 
Szanujmy drzewa, bo jesteśmy od nich zależni. Warto się wsłuchać, o czym szumią…
Joanna Cichała