Narodowe Czytanie 2020

Balladyna Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.
Wspólne czytanie utworu odbędzie się w sobotę 5 września 2020 roku.
Tegoroczne Narodowe Czytanie w naszej szkole odbędzie się w sposób zdalny. Zapraszamy uczniów klas 7 i 8 do przeczytania fragmentu „Balladyny”.
Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Do naszej szkolnej biblioteki można przynieść domowy egzemplarz „Balladyny”, który zostanie ostemplowany okazjonalną pieczęcią z Kancelarii Prezydenta.

Tekst utworu:
https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/tekst-utworu/