Światowy Dzień Ziemi 2021r. – „Przywróć naszą Ziemię” UWAGA – KONKURS!

Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia.  Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych, oraz placówek oświatowych.

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.  Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym. Podobnie będzie w naszej szkole.

W 1990 roku uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu globalnym, 200 milionów ludzi z 141 państw zmobilizowało się i doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania o problemach klimatycznych na Ziemi.

Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczyzero odpadów”, „zero marnowania”

Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami.

 

Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:

·        odmawiaj (refuse),

·        ograniczaj (reduce),

·        wykorzystaj ponownie (reuse),

·        recyklinguj (recycle),

·        kompostuj (rot).   (źródło Wikipedia)

Więcej informacji znajdziesz tu Zero Waste

Organizacja WWF na co dzień zajmuje się ochroną przyrody. Działacze starają się ratować najcenniejsze przyrodniczo miejsca w ponad 100 krajach na 6 kontynentach. Przyświeca tej organizacji założenie, że myśląc globalnie, należy działać lokalnie. WWF Polska koncentruje się na naszym krajowym bogactwie przyrodniczym. Polskie środowisko naturalne należy do najbardziej unikatowych w skali Europy. Więcej informacji znajdziesz na stronie fundacji  WWF Dzień Ziemi.

Czy ja mogę coś zrobić dla Ziemi? Czy mój mały wkład ma znaczenie przy ogromie zniszczeń? TAK, tak i jeszcze raz tak. Jeśli każdy z nas robiłby dla planety jedną małą rzecz dziennie, byłoby to odczuwalne na całej Ziemi np. rezygnacja z butelek plastikowych czy z torebek foliowych. Nie jest to trudne, trzeba tylko chcieć.

KONKURS

Podziel się, jak Ty dbasz o planetę na co dzień 😊

Przedstaw swoje ekodziałania. Forma dowolna (plakat, film, zdjęcia, prezentacja). Swoją pracę wyślij do Pani Justyny Strzelec (klasy 4-8) lub Pani Julii Cieciuch (klasy 1-3), możesz ją też wysłać do swojego wychowawcy w terminie do 30.04.2021r. Najciekawsze prace opublikujemy na stronie szkoły, przewidziane słodkie nagrody!

Możesz też skorzystać z poniższej skechnotki. Do dzieła!

A teraz czas na zadania! Zachęcamy też do obejrzenia ciekawej prezentacji autorstwa Marii Beberok, może rozwiążesz kilka zadań dot. Dbałości o naszą planetę? Zapraszamy

 

Justyna Strzelec
Julia Cieciuch