Każdy chciałby być strażakiem

Aby zainteresować naszych milusińskich tematyką preorientacji zawodowej, najbliższy tydzień obfitował będzie w podejmowanie przez szkołę różnych działań w tym zakresie.

Pierwszym przedsięwzięciem w ramach programu „Mój tata/moja mama jest fachowcem” była wycieczka edukacyjno – zawodowa do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Gryfinie, w celu poznania zawodu strażaka.
Sześciolatki i czterolatki z zaciekawieniem spoglądały na świecące się kontrolki w centrum dowodzenia. Każdy uczestnik wycieczki zasiadł za kierownicą strażackiego gokarta. Każdy chciał włożyć na głowę hełm bojowy, dotknąć nożyc do cięcia metalu, rozwinąć wąż strażacki. Prawdziwą furorę wśród dzieci wzbudziły zjazdy strażaków na rurze, ich zwinność i prędkość.
Na koniec spotkania dzieci podziękowały Panom strażakom wręczając im dyplom i rozdając własnoręcznie wykonane prace plastyczne, a następnie pozowały do wspólnego zdjęcia.
Nadmienić należy, iż w przeddzień wyjścia w grupie 0a odbył się konkurs plastyczny pod tytułem „Co wiem o zawodzie strażaka?”. Wszyscy uczestniczy zostali nagrodzeni smyczami na klucze z logo firmy ALBATROS i FLIEGEL TEXTILSERVICE.
Po powrocie do szkoły i zjedzeniu obiadu Panie wychowawczynie przypomniały maluchom, jak ważną pracę wykonują strażacy. Podkreśliły, że niezastąpioną cechą jest sprawność fizyczna, ale i umiejętność komunikowania się i współpracy w grupie.

Anna Pankowska
szkolny doradca zawodowy – koordynator przedsięwzięcia