Podsumowanie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

W dniach 18 – 24 listopada br. w naszej szkole odbyły się wydarzenia zorganizowane z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Celem tego przedsięwzięcia było propagowanie idei przedsiębiorczości wśród młodych ludzi oraz ich aktywnej postawy wobec życia i poczucia odpowiedzialności za przyszłość świata.

Pierwszym akcentem obchodów ŚTP było spotkanie klas VIII z przedstawicielem PUP w Gryfinie – panią Anną Wituszyńską, które odbyło się w dniu 18.11.2019 r. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się między innymi: jak założyć własną firmę oraz jakie są dotacje dla młodych przedsiębiorców.

Następnym wydarzeniem była akcja przedsiębiorczości, tzw. ” Pchli Targ” pod hasłem: ” NIE POTRZEBUJESZ? PRZYNIEŚ, WYMIEŃ, ODDAJ !”, która odbyła się we wtorek i środę tj.19 – 20 listopada br. W ramach tej inicjatywy uczniowie mieli możliwość wymienienia się różnymi przedmiotami, często nowymi, które sprawiły dużą radość nowemu właścicielowi. Akcja przedsiębiorczości cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli oraz pokazała, że można pozyskać ciekawe przedmioty, nie wydając przy tym pieniędzy. Organizatorzy: A. Mikłaszewska, M. Zielińska, N. Gadowska

W środę 20.11.2019 r. uczniowie klas VIII uczestniczyli  w spotkaniu  z pracownikami piekarni „ Bagietka” z Radziszewa. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca piekarza, cukiernika oraz poznali specyfikę działalności piekarni. Uzyskali również informację na temat praktycznej nauki zawodu.

W dniach 21- 22.11.2019 r. odbył się wyjazd zawodoznawczy klas VIII do Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie. Uczniowie pod okiem przewodnika zapoznali się z zasadami bezpiecznego zachowania się i poruszania po obiekcie elektrowni. Następnie zwiedzili budynek produkcyjny i nastawnię blokową elektrowni. Ponadto zapoznali się z zawodami występującymi w elektrowni, między innymi: mechanika, energetyka, operatora nastawni blokowej. Tak cenne informację mogą okazać się przydatne uczniom w przyszłości.

Ostatnim akcentem obchodów ŚTP było wyjście edukacyjno – zawodoznawcze dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b do zakładu: zegarmistrzowskiego i szewskiego, które odbyło się 26.11.2019 r. Celem wyjścia było zapoznanie dzieci ze specyfiką pracy w wyżej wymienionych zawodach. Dzieci miały okazję zobaczyć miejsca pracy oraz narzędzia, którymi posługują się fachowcy.

Wszystkie te działania miały pokazać młodym ludziom, że solidna praca i zaangażowanie, poparte wiedzą i sumiennym przygotowaniem, stwarzają duże szanse na powodzenie planowanego przedsięwzięcia. Przeprowadzone wydarzenia były bardzo udane i należy je uznać za niezwykle cenne lekcje prawdziwego życia.

Natalia Gadowska

szkolny doradca zawodowy