Jak spędzać czas wolny?

Od początku istnienia człowieka, czas wolny stanowi element życia społecznego. Już od starożytności istniał podział czasu ludzkiego na zajęty i czas wolny, czym interesowali się filozofowie, a później naukowcy. Ważne jest, aby umiejętnie wybrać, jak w tym czasie się zrelaksować i zregenerować organizm do dalszych działań. Dla rozwijającego się dziecka pierwszym, najważniejszym środowiskiem jest rodzina. To ona uczy nas jak organizować i spędzać czas wolny. To z nią spędzamy najwięcej czasu wolnego.  Dziś przedstawiamy pomysły na spędzanie czasu wolnego w domu. #zostańwdomu

Zabawy dziecięcych lat waszych rodziców

1.Kapsle

Zbieramy kapsle metalowe od butelek, na kartce A3 lub większej rysujemy trasę wyścigu i na zmianę każdy z uczestników pstryka swój kapsel tak, aby pokonując całą trasę (i nie wypadając z niej) dotarł do mety (jeśli wypadnie to wraca na poprzednie miejsce albo na sam początek, w zależności od ustaleń). Kapsle można też dodatkowo okleić czy pomalować (za naszych czasów popularne były flagi różnych państw), a także podkleić plasteliną, aby je obciążyć, także zabawa jest rozwojowa 🙂

 

2. Guma

To niby gra dla dziewczyn, ale nie znam chłopaka, który by chociaż kilka razy z nudów nie poskakał. Dwie osoby stają na przeciw siebie w odległości około metra i między sobą mają rozciągniętą gumę do skakania, którą zahaczają za kostki. Trzecia osoba natomiast ma za zadanie, skacząc na tej gumie, wykonać bardzo konkretny, wcześniej ustalony układ. Jeśli jej się uda, zwiększamy trudność i podnosimy gumę za kolana, a później za uda. Jeśli się jednak nie uda, to zmienia się z jedną z pozostałych osób i one próbuje.

 

3. Klasy

Prosta gra, w której rysujemy kredą na ziemi siedem kwadratów i jedno kółko na ich szczycie, a następnie skaczemy po całej trasie w odpowiedniej kolejności. Pamiętam, że my ją lekko zmodyfikowaliśmy i za pomocą kapsli lub kamieni, trzeba było najpierw trafić na pole, na które chciało się dotrzeć (a trzeba było na każde po kolei, od 1 do 8) i dopiero można było skakać.

[www.dzieckiembadz.pl%2F2017%2F04%2Fgra-w-klasy.htmlBAE]

 

4.Zabawy ze sznurkiem

To chyba najbardziej skomplikowana zabawa z dzieciństwa. Potrzebny był sznurek i dwie osoby. Jedna osoba oplatała sobie sznurek na dłoniach (rozstawionych na długość łokcia), tak by stworzyć formę przestrzenną. Druga osoba musiała przejąć sznurek, tak by nie zniszczyć konstrukcji, tylko stworzyć inną formę przestrzenną. Wygrywała ta osoba, która jak najdłużej „przejmowała” sznurek i tworzyła najlepsze konstrukcje. Czego będziesz potrzebować? Dobrej pamięci, by przypomnieć sobie, jak to się robi, oraz kawałka sznurka. To ciekawa, rozwijająca zabawa dla nieco starszych dzieci – wyrabia sprawność i rozwija wyobraźnię.

 

Zbuduj fort – Bazę

Czego potrzebujesz?- koce, kołdry, materace, poduszki, krzesła, stół – materiały do budowania. Wspólnie stwórzcie domek/bazę z przygotowanych materiałów. Ma mieć podłogę, ściany i dach. Jak będzie wyglądać, wszystko zależy od Waszej pomysłowości. Ważne jest to, abyście później mogli wejść do środka. Jeśli macie możliwość, wstawcie do niej lampkę. Na podłodze połóżcie poduszki. To stwarza dodatkowy klimat przytulności i wyjątkowości. Chodzi o to, abyście mieli ochotę tam przebywać.

 

Rosnące farby

Przepis na rosnące farby jest bardzo prosty, a czas wykonania to zaledwie kilka minut. Składniki na rosnące farby są dostępne w kuchni każdego z Was. Wystarczy po jednej równej porcji soli, mąki oraz wody. Te trzy składniki mieszamy razem i powstaje nam bazowa masa do rosnących farb. Masę bazową możemy zabarwić barwnikami spożywczymi, startą kredą lub farbami. Farby po wypieczeniu w kuchence mikrofalowej przez około 30 sek. na mocy 800W wysychają, twardnieją i unoszą się i tworząc piękny wielobarwny efekt spieczenia.

 

Eksperymenty

Eksperyment “Chemiczne jojo” – potrzebujemy: Sodę, ocet, olej, barwnik, dzbanek i pipetkę lub strzykawkę. Wlewamy ocet do szklanek, a następnie dodajemy do niego barwniki. Jeśli nie macie barwników można dodać sok z buraków lub zabarwić ocet zanurzając w nim bibułę. Do dzbanka wsypujemy jedno opakowanie sody oczyszczonej, a następnie po ściance dzbanka delikatnie wlewamy olej. Teraz nabieramy zabarwiony ocet za pomocą pipetki lub strzykawki i stopniowo po kropelce mniejszej lub większej wkrapiamy ocet do dzbanka obserwując, co się dzieje…

 

Ciecz nienewtonowska

Czy możliwe jest, by złapać w dłonie wodę i zatrzymać na dłuższą chwilę? Poznajcie ciecz nienewtonowską, która stwarza świetnie możliwości zabawy i jest wręcz fascynująca w dotyku. Do wykonania tego eksperymentu potrzebne nam będą: pół szklanki wody, jedna szklanka mąki ziemniaczanej oraz barwnik spożywczy (można go pominąć). Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, do powstania „papki”. Spróbujcie ją zagnieść – będzie jak plastelina. Jednak pozostawiona sama sobie staje się jak woda i przelewa się przez palce.

 

Uciekający pieprz

Przygotuj płaski talerz, zmielony pieprz, wodę i płyn do mycia naczyń lub mydło w płynie. Nasyp pieprz na talerz i włóżcie palec – nic się nie stanie. A teraz poproś dziecko, by zamoczyło palec w płynie do mycia naczyń. Jego palec będzie magiczny, bo pieprz ucieknie, a wokół palca zostanie puste koło:) Płyn zmniejsza napięcie powierzchniowe wody, czyli zmniejszy się wzajemne przyciąganie cząsteczek wody. Na pozostałej powierzchni wody napięcie się nie zmienia.

 

Gumowe jajo, czyli zabawa z octem

W odróżnieniu od poprzednich eksperymentów ten będzie wymagał nieco więcej czasu — jednak otrzymane efekty będą tego naprawdę warte! Nie będziecie potrzebować wiele: słoik, butelka octu, jedno jajko. Słoik należy wypełnić octem minimum do połowy — następnie ostrożnie zanurzamy w nim jajko. Teraz pozostaje tylko czekać co najmniej dobę. Po upływie tego czasu jajko możemy już delikatnie wyjąć. Od razu zauważymy, że nie ma skorupki — a jego struktura przypomina gumę. Jajko będzie dosyć śliskie, można je jednak zgniatać, a nawet zrzucać z niewielkich odległości. Jeśli umiejętnie je podświetlimy, będziemy mogli zobaczyć ukryte w środku żółtko. Gumowe jajo można oczywiście rozbić — dostrzeżemy wtedy, że skorupka zamieniła się w cienką błonkę, a żółtko przybrało galaretowaty kształt w intensywnym kolorze. Choć całej zabawie może towarzyszyć lekko nieciekawy zapach, dzieci powinny być zachwycone — oczywiście jajko po octowej kąpieli nie nadaje się już do jedzenia.

 

Masa solna

Masa solna to najtańszy i najbardziej przyjemny materiał plastyczny dla dzieci. Można tworzyć rozmaite prace według własnej wyobraźni lub korzystając z prostych szablonów, które są przydatne zwłaszcza dla młodszych dzieci. Przepis na masę jest prosty i sprawdzony od lat podczas różnych zajęć i warsztatów w moimi małymi artystami. Podstawowy przepis na masę solną: 200 g mąki- ok. 1 szklanka i 2 łyżki, 200 g soli- ok. 1/2 szklanki, 125 cm3 wody- ok. 1/2 szklanki. Masę solną możemy przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce. Mąkę mieszamy z solą i dolewamy stopniowo wodę zagniatając ciasto. Niektóre masy solne – zawierają glicerynę lub olej, który nadaje masie lepszą plastyczność i zapobiega wytrącaniu się kryształków soli. Decyzję pozostawiam Wam. Prace po wykonaniu suszymy na powietrzu na przykład na parapecie.

 

Słoik z pomysłami na nudę

Pomysł jest prosty do słoika wrzucamy karteczki, na których znajdują się hasła ze sposobem na nudę. Dobrze zrobić je na grubym papierze tak, aby były wielokrotnego użytku. A oto lista (którą możecie dostosować do swoich potrzeb, wieku dziecka itp).

 

Tangram

Tangram to popularna łamigłówka znana w Chinach od ok. 3000 lat. Dzięki swojej specyfice potrafi przyciągać uwagę ludzi o różnym wykształceniu i zainteresowaniach. Dla matematyków stanowi niewyczerpane źródło zależności geometrycznych. Tangram to kwadrat, który składa się z 7 części (tan): 2 duże trójkąty, 1 średni trójkąt, 2 małe trójkąty, 1 kwadrat, 1 równoległobok. Celem tej gry jest ułożenie większego obrazka (figury) według przygotowanego wzorca (najczęściej narysowanych konturów tego obrazka) lub własnej wyobraźni. Gra polega na ułożeniu wszystkich części tak, aby poszczególne elementy leżały obok siebie, ale nie mogą na siebie nachodzić. Tany można obracać na drugą stronę. Za pomocą tangramu można ułożyć tysiące obrazków sylwetek ludzi i zwierząt, przedmiotów, figur geometrycznych.

 

Polecam

Agata Cieciuch