2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Według Światowej Organizacji Zdrowia autyzm występuje u 1% dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje nas, osób z autyzmem, 400 tysięcy. Z autyzmem żyjemy nie tylko my, ale także nasi rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że jest nas kilkakrotnie więcej.

W zależności od tego, jak u danego dziecka objawia się autyzm, uczy się ono mówić, czuć, rozumieć i kontrolować emocje, bawić się, wchodzić w relacje, rozumieć otoczenie. Rodzina, szkoła i terapeuci jednoczą się wokół tego celu. Dzięki odpowiedniej pracy, wytrwałości, miłości najbliższych oraz systematycznej, indywidualnie dobranej terapii udaje się osiągać cele, które zbliżają osoby z autyzmem do coraz lepszego funkcjonowania w świecie.

Sebastian Miesiąc

Agnieszka Pomykała